Duyurular

ULUSLARARASI DAĞLAR GÜNÜ

          Değerli Arkadaşlar,

       11 Aralık Dünya Dağlar Günü nedeniyle Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü DESEM Bordo salondaki farkındalık toplantısına davetlisiniz.

        Farkındalık toplantısı herkesin katılımına açıktır.

                                                                    Siyami Çetin

                                                              Dağcılık İl Temsilcisi

Devamını Oku...

KAŞIYAKA DAĞCILIK KULÜBÜ DAVRAZ FAALİYETİ

       İzmir Karşıyaka Dağcılık Kulübünün(KARDAK)  2017 Faaliyet programında bulunan 21/22 Ekim 2017 Tarihlerindeki Isparta DAVRAZ ZİRVE etkinliğini başarı ile gerçekleştirildi.

Devamını Oku...

DAĞ, DAĞCILIK

DAĞ NEDİR, DAĞCILIK NEDİR?

          DAĞ 

            Çevresindeki karasal alanlardan daha yüksek olan kara kütlelerine dağ denir.  Türkçe kökeni Çincedeki "tai" sözcüğü "tağ" olarak Türkçeye girmiş ve zamanla bugün kullandığımız "Dağ" halini almıştır."Dağlık" sıfatı, dağlarla ilişkili ve kaplı alanları tanımlamak için kullanılır. Bazı dağlar yet kabuğunun sıkışmasıyla oluşurken bazı dağlar lavların yeryüzüne çıkıp donmasıyla oluşmuştur.

          DAĞCILIK 

*        Kayada, karda ve buzda, dağcılık tekniklerinive ekipmanlarını kullanarak  içerisinde yürüyüş, tırmanış ve kampçılık öğelerini barındırarak hedeflenen noktaya ulaşmayı amaçlayan bir spor dalıdır. Bu spor branşını, dağcılığın gerektirdiği etik değerler ve kurallar içinde yapan sporcuya DAĞCI denir.

          DAĞCILIĞIN ALT DALLARI

        * Alpinizm; Hedefi doruğa ulaşmak olan içerisinde kaya, kar, buzul tırmanış özelliklerini bulunduran tırmanış çeşididir.

        * Kaya Tırmanışı; Kaya tırmanma tekniklerini ve malzemelerini kullanarak yapılan tırmanma çeşididir.

        * Buzul Tırmanışı; Buzul tırmanma tekniklerini ve malzemelerini kullanarak yapılan tırmanma şeklidir.

        * Hiking; Günübirlik yürüyüştür. Belirlenmiş bir parkuru yürüyüş malzemelerini kullanarak tamamlamayı hedefler.

        * Trekking; Bir ya da daha fazla günü içeren kamplı yürüyüşlerdir. Belirlenmiş bir parkuru, kamp ve yürüyüş malzemeleri kullanarak tamamlamayı hedefler.

        * Spor tırmanış; Bir ya da daha çok ip boyu tırmanışı içeren ve sabit aksamlardan oluşturulmuş, zorluk derecesi, rota uzunluğu ve emniyet noktası sayısı bilinen kaya tırmanış çeşididir.

        * Ferrata; Kayaya sabitlenmiş merdiven ve sabit halatlar kullanılarak tırmanmaktır.

        * Kanyoning; Dağcılık tekniklerini kullanarak kanyonları geçmektir.

 

        TÜRKİYE'DE DAĞCILIĞIN TARİHÇESİ

        * Türkiye'de ilk dağcı  Prf.Dr. Ali Vehbi TÜRKÜSTÜN'dür. 30 Temmuz 1902 de Fransız arkadaşları ile Alp Dağlarının Mont Blanc (4810 metre) doruğuna tırmanmış ve literatüre geçen ilk Türk dağcısı olmuştur.

         * Türkiye'de gerçekleştirilen ilk Türk tırmanışı 1924 de Miralay Cemil Cahit Bey'in Erciyes tırmanışı olarak geçmiştir.

         * 1928 de Türk Dağcılık Cemiyeti olarak ilk cemiyet kurulmuş, 1967 yılında ise Türkiye Dağcılık Federasyonu olarak kurulmuştur.

        * İlk Federasyon Başkanı Latif Osman ÇIKIGİL, 06 Kasım 2016 tarihinden itibaren Doç.Dr. Ersan BAŞAR  görev üslenmişlerdir.


 


Kaynak:TDF eğitim notları ve web sitesinden Senem TARAGAY tarafından derlenmiştir.

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Telif Hakkı © 2014. Türkiye Dağcılık Federasyonu İzmir Temsilciliği. Tüm Hakları Saklıdır.