Duyurular

İDADİK İRAN ALBORZ DAĞ GERÇEKLEŞTİRDİKLERİ ZİRVE TIRMANIŞLARINI BAŞARIYLA TAMAMLAMIŞTIR

       Değerli Arkadaşlar

       İDADİK'in programlı faaliyetlerinden 7000 metre (Federasyon Destekli Koshkulak-Kokoser) çıkışlarına hazırlık çıkışları kapsamında İDADİK sporcuları Kerem Ayhan ve Yaşar Kemal Sema İran Alborz Dağları'nda 06 Haziran 2018 ile 10 Haziran 2018 tarihleri arasında bulunmuşlardır.

       Faaliyet süresince Azeri Türkü Gholam Reza Jarayedi sporcularımıza gerekli lojistik desteği vermiştir. Dağlarda belli yüksekliklere kadar çıkarak sporcularımızla telsiz bağlantısı sağlamıştır. Düzenlenen faaliyet neticesinde;

  1. 6 Haziran 2018'de Azad-Kuh (4355 m.) zirve çıkışı gerçekleştirilmiştir.
  2. 8 Haziran 2018'de Demavend (5671 m.) zirve gerçekleştirilmiştir.
  3. 10 Haziran2018'de Paşure (3870 m.) zirve çıkışı gerçekleştirilmiştir.

       Yapılan araştırmalar sonucu Azad-Kuh (4355 m.) ve Paşure (3870 m.) zirvelelerine Türkiye Cumhuriyeti Dağcıları tarafından çıkıldığına dair faaliyet raporuna yada habere rastlanmamıştır. İranlı dağcılar arasında son yıllarda daha geniş tanınmaya başlanan bu 2 dağ sadece dağların yöre halkları tarafından iyi bilinmektedir.

       Kulüp yönetimini ve sporcularımızı kutlar başarılarının devamını dileriz.

                                                                                                         Siyami ÇETİN

                                                                                                      Dağcılık İl Temsilcisi

Devamını Oku...

2018Ö-2019 DÖNEMİ LİSANS VE VİZE İŞLEMLERİ

Değerli kulüp yöneticileri;

01.07.2018-30.06.2019 Dönemine ait lisans vizelerinin yapılması veya yeni lisans başvuruları için; 
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Lisans Tescil Şubesi ile yapılan görüşmeler sonucu olarak; ferdi lisanslı sporcular hariç kulüp sporcuları için yeni lisans veya vize başvuruları kulüp yetkilileri tarafından gerçekleştirilecektir. 
Yeni lisans veya vize için verilen lisansları almak üzere kulüpler iki yetkili belirlemeleri ve bu isimleri, 18 Haziran 2018 tarihine kadar il temsilciliğine mail olarak bildirmeleri gerekmektedir.
Önemle duyurulur.
NOT: Lisans başvurusu veya vize için verilecek lisanslar ad soyad belirten listelere yazılarak tescil şubesine teslim edilecek ve liste ile teslim alınacaktır.

Siyami ÇETİN
Dağcılık İl Temsilcisi

Devamını Oku...

BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

Devamını Oku...

YAZ YÜRÜYÜŞ LİDERLİĞİ İZMİR

Yaz Yürüyüş Liderliği kursu 23-29 Temmuz 2018 tarihleri arasında İzmir’de gerçekleştirilecektir.
Kursa başvurmak isteyen adaylar aşağıda link’ten gerekli bilgilere ulaşabilirler.( İlk yardım eğitimi olmayanlar için eğitim organizasyonu gerçekleştirilecektir)https://www.tdf.gov.tr/yaz-yuruyus-liderligi-kursu-izmir-basvurulari-2/

Siyami ÇETİN

Dağcılık İl Temsilcisi

Devamını Oku...

İDADİK KAFKASLARIN ZİRVESİNDE BAYRAĞIMIZI DALGALANDIRDI

 

          İzmir Dağcılık ve Doğa Sporları İhtisas Kulübü (İDADİK) sporcuları Kerem AYHAN ve Oral ÇAĞLAR  Kafkasların GİDAN Zirvesinde (4180 metre) ilk kez Türk Bayrağını dalgalandırdı.

         İDADİK'in programlı faaliyetlerinden 7000 metre çıkışlarına hazırlık (Federasyon destekli Koshkulak-Kokoser) kapsamında Kerem Ayhan ve Oral Çağlar Kafkaslara faaliyet düzenlemişlerdir. Elbruz Batı zirvesini (5642 m.) 22 Mayıs 2018'de gerçekleştirdikten sonra,  28 Mayıs 2018 tarihinde Gidan (4180 m.) zirvesine çıkışı gerçekleştirmişlerdir.

        Bölgedeki yetkililer tarafından Gidan çıkışı ilk Türkiye Cumhuriyeti çıkışı olarak kabul görmüştür. Kulüp yönetimini ve sporcuları kutlar başarılarının devamını dilerim.

 

                                                                             Siyami ÇETİN

                                                                       Dağcılık İl Temsilcisi

 

 

Devamını Oku...

TÜRKİYE DAĞCILIK FEDERASYONU YAZ YÜRÜYÜŞ LİDERLİĞİ EĞİTİMİ-İZMİR

Değerli arkadaşlar,
Türkiye Dağcılık Federasyonu Yaz Yürüyüş Liderliği Kursu 23-29 Temmuz 2018 tarihleri arasında İzmir İl Temsilciliği organizasyonunda İzmir Buca Kaynaklar İzcilik ve Dağcılık Kamp Merkezinde gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Türkiye Dağcılık Federasyonu ile gerekli görüşmeler yapılmış ve kararın çıkması beklenmektedir. İlgilenen sporcuların www.tdf.gov.tr adresinden duyuruyu takip etmeleri ve gerekli işlemleri bu adres üzerinden gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Duyurulur.

Siyami ÇETİN
Dağcılık İl Temsilcisi

Devamını Oku...

DAĞ, DAĞCILIK

DAĞ NEDİR, DAĞCILIK NEDİR?

          DAĞ 

            Çevresindeki karasal alanlardan daha yüksek olan kara kütlelerine dağ denir.  Türkçe kökeni Çincedeki "tai" sözcüğü "tağ" olarak Türkçeye girmiş ve zamanla bugün kullandığımız "Dağ" halini almıştır."Dağlık" sıfatı, dağlarla ilişkili ve kaplı alanları tanımlamak için kullanılır. Bazı dağlar yet kabuğunun sıkışmasıyla oluşurken bazı dağlar lavların yeryüzüne çıkıp donmasıyla oluşmuştur.

          DAĞCILIK 

*        Kayada, karda ve buzda, dağcılık tekniklerinive ekipmanlarını kullanarak  içerisinde yürüyüş, tırmanış ve kampçılık öğelerini barındırarak hedeflenen noktaya ulaşmayı amaçlayan bir spor dalıdır. Bu spor branşını, dağcılığın gerektirdiği etik değerler ve kurallar içinde yapan sporcuya DAĞCI denir.

          DAĞCILIĞIN ALT DALLARI

        * Alpinizm; Hedefi doruğa ulaşmak olan içerisinde kaya, kar, buzul tırmanış özelliklerini bulunduran tırmanış çeşididir.

        * Kaya Tırmanışı; Kaya tırmanma tekniklerini ve malzemelerini kullanarak yapılan tırmanma çeşididir.

        * Buzul Tırmanışı; Buzul tırmanma tekniklerini ve malzemelerini kullanarak yapılan tırmanma şeklidir.

        * Hiking; Günübirlik yürüyüştür. Belirlenmiş bir parkuru yürüyüş malzemelerini kullanarak tamamlamayı hedefler.

        * Trekking; Bir ya da daha fazla günü içeren kamplı yürüyüşlerdir. Belirlenmiş bir parkuru, kamp ve yürüyüş malzemeleri kullanarak tamamlamayı hedefler.

        * Spor tırmanış; Bir ya da daha çok ip boyu tırmanışı içeren ve sabit aksamlardan oluşturulmuş, zorluk derecesi, rota uzunluğu ve emniyet noktası sayısı bilinen kaya tırmanış çeşididir.

        * Ferrata; Kayaya sabitlenmiş merdiven ve sabit halatlar kullanılarak tırmanmaktır.

        * Kanyoning; Dağcılık tekniklerini kullanarak kanyonları geçmektir.

 

        TÜRKİYE'DE DAĞCILIĞIN TARİHÇESİ

        * Türkiye'de ilk dağcı  Prf.Dr. Ali Vehbi TÜRKÜSTÜN'dür. 30 Temmuz 1902 de Fransız arkadaşları ile Alp Dağlarının Mont Blanc (4810 metre) doruğuna tırmanmış ve literatüre geçen ilk Türk dağcısı olmuştur.

         * Türkiye'de gerçekleştirilen ilk Türk tırmanışı 1924 de Miralay Cemil Cahit Bey'in Erciyes tırmanışı olarak geçmiştir.

         * 1928 de Türk Dağcılık Cemiyeti olarak ilk cemiyet kurulmuş, 1967 yılında ise Türkiye Dağcılık Federasyonu olarak kurulmuştur.

        * İlk Federasyon Başkanı Latif Osman ÇIKIGİL, 06 Kasım 2016 tarihinden itibaren Doç.Dr. Ersan BAŞAR  görev üslenmişlerdir.


 


Kaynak:TDF eğitim notları ve web sitesinden Senem TARAGAY tarafından derlenmiştir.

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Telif Hakkı © 2014. Türkiye Dağcılık Federasyonu İzmir Temsilciliği. Tüm Hakları Saklıdır.