Duyurular

İZMİR ARAMA KURTARMA BİRLİĞİ TOPLANTI DUYURUSU

          Değerli Arkadaşlar,

          Türkiye Dağcılık Federasyonu İzmir İl Temsilciliği tarafından kurulan "İZMİR ARAMA KURTARMA BİRLİĞİ" ilk toplantısı 03 Kasım 2017 Cuma günü saat 19.00 de Dokuz Eylül Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi Müdürlüğü (DESEM) de gerçekleştirilecektir.

Devamını Oku...

DOĞADA VE DAĞDA İLKYARDIM VE İLETİŞİM EĞİTİM SEMİNERİ

          Türkiye Dağcılık Federasyonu İzmir İl Temsilciliği ile Herkes için Acil Sağlık Derneği (HİASD) işbirliğinde  Doğada ve Dağda İlkyardım semineri gerçekleştirildi.

Devamını Oku...

DEDAK, 2. CUMHURİYET ŞENLİĞİ MAHMUT DAĞI TIRMANIŞI

   Değerli  arkadaşlar ve doğa sevenler;

 

          Dokuz Eylül Dağcılık Kulübü tarafından ikinci kez gerçekleştirilecek olan  “DEDAK 2. CUMHURİYET ŞENLİĞİ MAHMUT DAĞI TIRMANIŞI”  28-29 Ekim 2017 tarihlerinde Kemalpaşa Yukarı Kızılca Başpınar mevkiinde gerçekleştirilecektir. Tüm doğa seven sporcular davetlidir.

Devamını Oku...

TDF 29 Ekim Uluslararası Erciyes Dağı Cumhuriyet Tırmanışı

         Değerli Kulüp Yöneticileri ve Sporcular,

     Türkiye Dağcılık Federasyonu yıllık faaliyet programında yeralan 29 Ekim Uluslararası Erciyes Dağı  Cumhuriyet Tırmanışı 28-30 Ekim 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Faaliyet başvuruları online başvuru formu üzerinden yapılmaktadır. Bu anlamlı gün için gerçekleştirilen tırmanışa tüm camiamız davetlidir.

Devamını Oku...

DAĞ, DAĞCILIK

DAĞ NEDİR, DAĞCILIK NEDİR?

          DAĞ 

            Çevresindeki karasal alanlardan daha yüksek olan kara kütlelerine dağ denir.  Türkçe kökeni Çincedeki "tai" sözcüğü "tağ" olarak Türkçeye girmiş ve zamanla bugün kullandığımız "Dağ" halini almıştır."Dağlık" sıfatı, dağlarla ilişkili ve kaplı alanları tanımlamak için kullanılır. Bazı dağlar yet kabuğunun sıkışmasıyla oluşurken bazı dağlar lavların yeryüzüne çıkıp donmasıyla oluşmuştur.

          DAĞCILIK 

*        Kayada, karda ve buzda, dağcılık tekniklerinive ekipmanlarını kullanarak  içerisinde yürüyüş, tırmanış ve kampçılık öğelerini barındırarak hedeflenen noktaya ulaşmayı amaçlayan bir spor dalıdır. Bu spor branşını, dağcılığın gerektirdiği etik değerler ve kurallar içinde yapan sporcuya DAĞCI denir.

          DAĞCILIĞIN ALT DALLARI

        * Alpinizm; Hedefi doruğa ulaşmak olan içerisinde kaya, kar, buzul tırmanış özelliklerini bulunduran tırmanış çeşididir.

        * Kaya Tırmanışı; Kaya tırmanma tekniklerini ve malzemelerini kullanarak yapılan tırmanma çeşididir.

        * Buzul Tırmanışı; Buzul tırmanma tekniklerini ve malzemelerini kullanarak yapılan tırmanma şeklidir.

        * Hiking; Günübirlik yürüyüştür. Belirlenmiş bir parkuru yürüyüş malzemelerini kullanarak tamamlamayı hedefler.

        * Trekking; Bir ya da daha fazla günü içeren kamplı yürüyüşlerdir. Belirlenmiş bir parkuru, kamp ve yürüyüş malzemeleri kullanarak tamamlamayı hedefler.

        * Spor tırmanış; Bir ya da daha çok ip boyu tırmanışı içeren ve sabit aksamlardan oluşturulmuş, zorluk derecesi, rota uzunluğu ve emniyet noktası sayısı bilinen kaya tırmanış çeşididir.

        * Ferrata; Kayaya sabitlenmiş merdiven ve sabit halatlar kullanılarak tırmanmaktır.

        * Kanyoning; Dağcılık tekniklerini kullanarak kanyonları geçmektir.

 

        TÜRKİYE'DE DAĞCILIĞIN TARİHÇESİ

        * Türkiye'de ilk dağcı  Prf.Dr. Ali Vehbi TÜRKÜSTÜN'dür. 30 Temmuz 1902 de Fransız arkadaşları ile Alp Dağlarının Mont Blanc (4810 metre) doruğuna tırmanmış ve literatüre geçen ilk Türk dağcısı olmuştur.

         * Türkiye'de gerçekleştirilen ilk Türk tırmanışı 1924 de Miralay Cemil Cahit Bey'in Erciyes tırmanışı olarak geçmiştir.

         * 1928 de Türk Dağcılık Cemiyeti olarak ilk cemiyet kurulmuş, 1967 yılında ise Türkiye Dağcılık Federasyonu olarak kurulmuştur.

        * İlk Federasyon Başkanı Latif Osman ÇIKIGİL, 06 Kasım 2016 tarihinden itibaren Doç.Dr. Ersan BAŞAR  görev üslenmişlerdir.


 


Kaynak:TDF eğitim notları ve web sitesinden Senem TARAGAY tarafından derlenmiştir.

Vinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo SliderVinaora Nivo Slider

Telif Hakkı © 2014. Türkiye Dağcılık Federasyonu İzmir Temsilciliği. Tüm Hakları Saklıdır.